Browse By

Harmandalı’da şenlik var – Gazete Duvar

İbrahim Sarıkaya

DUVAR – İzmir Çiğli’nin eski mahallelerinden Harmandalı’nda 2013 yılından beri bir hareketlenme var. Zeytinliklerin yerini alan kentsel dönüşüm mucizesi lüks siteler ya da ayda bir yangın ve işçi ölümü haberlerini aldığımız Harmandalı çöplüğü değil konumuz. Bu hareket Gezi’nin tohumlarından hayat bulan Harmandalı Kültür Sanat Derneği (HKSD).

1-2 Haziran’da düzenleyecekleri 5. Çocuk Festivali ile yeniden gündeme gelen HKSD, Haziran 2013’de halk sağlığına karşı ciddi bir tehdit oluşturan Harmandalı Çöplüğü’ne karşı protestolarda bir araya gelen mahalle gençlerinin kurduğu bir oluşum. O günden bu yana ara vermeden devam ettikleri etkinliklerde mahalledeki çocuklara matematik, İngilizce, drama ve müzik dersleri veriyor, Nesin Matematik Köyü’ne düzenledikleri geziler ve müfredatı kat be kat aşan eğitim anlayışlarıyla çocuklara “Başka bir dünya mümkün”ü uygulamalı olarak gösteriyorlar. Dernek kapsamında ayrıca ebeveynlere ve kadınlara sundukları seminerlerle, mahallelinin sağlık ve eğitim hakkını savunuyorlar.

HSKD’nin bir başka önemli başarısı da Şubadap Çocuk Orkestrası’yla yıllardır sürdürdükleri ortaklık sayesinde mahalleli çocuklardan bir çocuk müzik grubu oluşturmaları. Öncesinde hiçbir müzik eğitimi olmayan istekli çocuklarla başladıkları müzik çalışmalarında çocuklar, istedikleri enstrümanları seçerek yıl boyunca bu enstrümanla çalışmalara katılıyor, yıl sonunda da Harmandalı Çocuk Şenliği başta olmak üzere, farklı mekanlarda konser verebilecek duruma geliyorlar.

Geçen senelerde yoğun katılımla gerçekleşen Çocuk Şenliği’nin bu sene geçen seneleri de aşan bir programı var. Şalala (toplu karnaval yürüyüşü) ve tahta bacak gösterisiyle başlayacak program, sokakta yapılacak tiyatro oyunları ve resim, kil, çizgi filmi, yüz boyama atölyeleriyle devam edecek.

Çocuk istismarına karşı mücadelenin hiç olmadığı kadar gerekli hale geldiği bu dönemde, çocuklara yönelik etkinliklerle eşzamanlı olarak dernek merkezinde yetişkinlere, İzmir Tabip Odası tarafından “Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar Farkındalık Eğitimi” verilecek ve yine İzmir Tabip Odası’nın hazırladığı “Aslında Çocuk Susmaz” adlı broşürün dağıtımı yapılacak.

ŞUDABAP SAHNEDE! 

Şenliğin ikinci günü de, yürüyüşler, tiyatro oyunları, atölyeler ve Şubadap çocuk konseriyle, çocuklara bir arada zaman geçirecekleri üretici ve eğlenceli bir gün vaad ediyor.

Çocukların bir araya gelecekleri ücretsiz ve nitelikli etkinliklerin ancak “şanslı” semtlerde yaşayan çocuklara ve bu çocuklar için de sadece AVM’lere hapsedildiği bu dönemde, mahalle kültürünü sil baştan yeniden yaratan HKSD, İzmir için de Türkiye için yeni bir organize eğitim modeli sunuyor.

Ağaçkakan Kukla, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, İzmir Tabip Odası, Moyo Masal, Şubadap Çocuk, Yenikapı Tiyatro Topluluğu, Yol Sahne’nin katkılarıyla gerçekleşecek 5. Geleneksel Harmandalı Çocuk Şenliği tüm çocukları ve çocuk kalanları bu Cumartesi Pazar Harmandalı’na davet ediyor!

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2019/05/31/mahallede-senlik-var/