Browse By

Salihli’de ‘JES’lere Hayır Şenliği’ yapıldı – Gazete Duvar

İZMİR – Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı Mahallesi’nde özel bir şirket tarafından yapımına başlanan jeotermal enerji santraline (JES) karşı “JES’lere Hayır Şenliği” düzenlendi.

Salihli Çevre Derneği tarafından düzenlenen şenlikte JES’lerin sağlığa, çevreye ve tarıma verdiği zararlara dikkat çekilerek yaşam alanlarında JES’in zararlarını anlatan bildiriler dağıtıldı. Şenliğe Salihli Çevre Derneği üyelerinin yanı sıra köy halkı, KESK, Turgutlu Dağcılık Kulübü, TEMA Vakfı, Kabazlı Köyü-Patiliköy sokak hayvanları gönüllüleri ve çevreciler de destek verdi.

Köylünün JES mücadelesini haberdar olmayanlara duyurmak için köy konağı bahçesinde Şubadap Çocuk ekibi, doğa ve ekoloji şarkıları söylerken, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu ise şiir performansı gerçekleştirdi. Moyo Masal’ın, Göğü İten Kuş oyununu oynadığı şenlikte Grup Praksis de yeni bestelerini Hacıbektaşlı Köylüleriyle buluşturdu.

Şenliği JES’lerin zararlarının unutulmaması, sönümlenmemesi için yaptıklarını ifade eden Salihli Çevre Derneği’nden Hülya Taşar, “Aydın’da doğanın nasıl yok olduğunu, Alaşehir halkının yaşadıklarını gördük. Aydın’da artık 5 yaşında çocuklar kanserden ölüyor. Sıra bizim topraklara geldi” dedi.

‘BU HAVZA JES’LER TARAFINDAN SARMALANMIŞ DURUMDA’

Şirketin şu anda geri çekilmiş gibi görünse de çalışmalara başlamak için dava sürecini ve seçimleri beklediğini düşünen Taşar, şunları söyledi:

“Direnişi büyütmek için, duymayanların duyması için bu şenliği yapıyoruz. Şirket, halkı bir otelde toplayıp JES’lerin aslında zararlı olmadığını anlatıyor, halkı kandırmaya çalışıyorlar. Biz de kapı kapı dolaşıp JES’in zararlarını anlatan bildirilerimizi dağıtıyoruz. İki kişi de kalsak bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Bu bizim öncelikle gelecek nesillere borcumuz. Belediye 30 yıllık bir anlaşmayla şirkete 70 tane kuyu daha kiraladı. Yeni ihaleler de yolda. Bu havza JES’ler tarafından sarmalanmış durumda. Her gün içimiz kararıyor. Bunca projeye dayanır mı bu hava bu toprak?”

‘SALİHLİ HALKININ KARŞI KOYMASI GEZİ KADAR TANIDIK’

Praksis müzik grubundan Soner Erküçükgüler ise “Devletler ve şirketler kol kola girmişler halkın sağlığını çalıyorlar, doğayı iflasa sürüklüyorlar. Nasıl bu talan Bergama’dan tanıdık geliyorsa, Salihli halkının karşı koyması da Gezi isyanı kadar tanıdık. 2014 yılından beri doğa-kent mücadelelerinin her zaman yanında olduk. Bugün de buradayız” diye konuştu. (DUVAR)

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/02/03/salihlide-jeslere-hayir-senligi-yapildi/